Втрати вологи змушують відмовитись від плуга: як технології сезону 2026 змінюють економіку поля
- Деталі
- Аграрні новини
- 95
Ще п'ять років тому оранка була нормою для 80% українських полів. Сьогодні агрохолдинги першими демонструють інший підхід — і цифри економії роблять стратегію очевидною.
Квітень 2026 почався з нетипово сухих ґрунтів на Півночі та Сході. Фермер Чернігівщини або Сумщини, який вийшов у поле з плугом, ризикує втратити до 30% вологи з верхнього шару ще до посіву. У посушливий рік це мінус 10–20% врожаю восени. Саме тому те, що вчора виглядало альтернативою, сьогодні стає економічною необхідністю.
Як було: оранка як стандарт
Класична технологія обробітку працювала століттями. Плуг перевертає пласт на 20–25 см — ґрунт насичується повітрям, подрібнюються рештки попередника, знищуються бур'яни. Проста і зрозуміла технологія. Але з двома слабкими місцями, які у 2026 стали критичними.
Перше — втрата вологи. Перевернутий пласт швидко пересихає на сонці та вітрі. У посушливі роки це означає пізні й нерівні сходи.
Друге — витрати. Оранка — найенергоємніша операція в полі. Пальне, амортизація техніки, праце трудомісткість — все сумарно виходить у 800–1200 грн/га тільки на цій операції.
Як зараз: три альтернативні технології
У сезоні 2026 великі українські холдинги публічно заявили про відмову від традиційної оранки. «Агротрейд» в структурі посівної-2026 прямо зазначив: «продовжуємо трансформацію підходів до вирощування та рухаємося у напрямку біологізації та оптимізації виробничих процесів: зменшуємо інтенсивність обробітку ґрунту».
Мінімальний обробіток (мінітілл) — поверхневе розпушування на 8–12 см без перевертання пласта. Волога зберігається в 1,5–2 рази краще. Економія пального 25–40%. Вимагає дискаторів і культиваторів замість плуга. Мінус — бур'яни доводиться контролювати активніше хімічно.
Нульовий обробіток (ноу-тілл) — посів прямо в стерню. Максимальна економія вологи й пального, але інвестиції в сівалку для стерні (наприклад, John Deere 1890 або вітчизняні аналоги) і 2–3 роки перехідного періоду коли врожайність може просісти.
Смуговий обробіток (strip-till) — обробляється вузька смуга 15–25 см на місці рядка, міжряддя непорушне. Оптимум для кукурудзи та соняшнику — поєднує економію з точним стартовим живленням. Саме цей підхід «Агротрейд» масштабує у 2026 році на всі кластери.
Що буде далі: економіка і кліматичні ризики
Перехід на мінімальний обробіток скорочує прямі витрати на пальне й амортизацію на 500–800 грн/га. Для господарства 500 га — 250–400 тис. грн економії щорічно. Для тих, хто обробляє 2000 га — мільйон-два. При цьому збережена волога додає в посушливий рік 10–20% до врожаю. Сумарний економічний ефект у роки з дефіцитом опадів — кратно більший за пряму економію.
Кліматичні прогнози для центру і сходу України не залишають вибору. Частота посушливих весен зростає — 2020, 2022, 2024, тепер 2026 роки підряд показують цю тенденцію. У прогнозах УКАБ на 2026 рік — витрати фермерів зростають на 17–18%, при цьому економія на обробітку стає одним з небагатьох ресурсів скорочення собівартості без шкоди для врожаю.
Для середнього господарства правильна стратегія — поступовий перехід. Перший сезон — тест мінітіллу на двох-трьох полях. Другий — розширення площі при підтвердженому результаті. Повний перехід на ноу-тілл без підготовки й без відповідної техніки часто закінчується провалом у перший рік.
За матеріалами: Kurkul, UkrAgroConsult, «Агротрейд», bizagro, УКАБ


